Czy choroba Hashimoto może się rozwinąć?

Witam, mam 19 lat i postepujace hashimoto. Moje wyniki tsh w ciągu pół roku zmieniły się od 0,500 do 6,700 jednostek (nie pamiętam dokładnie jak się nazywają), czyli bardzo odstają od normy. Guzy i wole mam duże, a na hormonach jestem od 4 lat. Jak to może się rozwinąć? Boję się że coś mi grozi. Czy może się to zmienić w raka? A może należy usunąć tarczyce zanim będzie gorzej?

Lek. Wojciech Zygmunt

Witam. Prawdopodobnie chodzi o wynik TSH, który przemawia za niedoczynnością tarczycy. W celu diagnostyki choroby Hashimoto powinna pani oznaczyć przeciwciała anty-TPO. Warto wykonać również USG tarczycy i biopsję ewentualnych guzków jakie u pani występują (najczęściej są to niegroźne gruczolaki, ale jedynym sposobem wykluczenia poważniejszego procesu jest badanie cytologiczne materiału pobranego w czasie biopsji). Jeżeli wole jest wyjątkowo duże może być wskazane wycięcie gruczołu. Polecam pilną wizytę u endokrynologa, w celu rozplanowania leczenia substytucyjnego (najczęściej Euthyrox w odpowiedniej dawce) i dalszego postępowania. Pozdrawiam i życzę zdrowia.