Zapytaj lekarza

7 4 2 , 0 9 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Hashimoto: czy to choroba wyleczalna?

Moje TSH jest w normie, ale przeciwciała TPO są powyżej 1000. Czy tego stanu tarczycy nie należy leczyć? Wykonałam także USG tarczycy i lekarz stwierdził hashimoto. Poza tym, moje OB jest powiększone (wynik 27) Czy może to mieć związek z chorą tarczycą?

KOBIETA ponad rok temu

Problemy hormonalne kobiet

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witamy serdecznie!

Choroba Hashimoto to autoimmunologiczne schorzenie gruczołu tarczowego, nazywane także przewlekłym limfocytowym zapaleniem tarczycy. Etiologia choroby jest nieznana.
Zazwyczaj choroba Hashimoto przebiega bez żadnych objawów. Wtedy jedyne jej oznaki są widoczne w badaniach krwi, wykazujących zaburzenia równowagi hormonalnej tarczycy i obecność szkodliwych przeciwciał. W takim przypadku wielu pacjentów w ogóle nie wymaga leczenia, a powstałe wole jest małe i nie sprawia dolegliwości. Jeśli powiększenie tarczycy jest większe albo jeśli pojawiają się objawy jej niewydolności, stosuje się terapię hormonami tarczycy. Czasami podaje się hormony tarczycy mimo ich prawidłowych poziomów we krwi. Dzieje się tak wtedy, kiedy podwyższone są poziomy TSH.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy