Hashimoto: czy to choroba wyleczalna?

Moje TSH jest w normie, ale przeciwciała TPO są powyżej 1000. Czy tego stanu tarczycy nie należy leczyć? Wykonałam także USG tarczycy i lekarz stwierdził hashimoto. Poza tym, moje OB jest powiększone (wynik 27) Czy może to mieć związek z chorą tarczycą?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Choroba Hashimoto to autoimmunologiczne schorzenie gruczołu tarczowego, nazywane także przewlekłym limfocytowym zapaleniem tarczycy. Etiologia choroby jest nieznana.
Zazwyczaj choroba Hashimoto przebiega bez żadnych objawów. Wtedy jedyne jej oznaki są widoczne w badaniach krwi, wykazujących zaburzenia równowagi hormonalnej tarczycy i obecność szkodliwych przeciwciał. W takim przypadku wielu pacjentów w ogóle nie wymaga leczenia, a powstałe wole jest małe i nie sprawia dolegliwości. Jeśli powiększenie tarczycy jest większe albo jeśli pojawiają się objawy jej niewydolności, stosuje się terapię hormonami tarczycy. Czasami podaje się hormony tarczycy mimo ich prawidłowych poziomów we krwi. Dzieje się tak wtedy, kiedy podwyższone są poziomy TSH.