Czy ciąża jest możliwa chociaż testy wskazują inaczej?

Mam 53 lata. Od ponad 10 lat nie mam miesiączki. Mam wycięte tarczyca, więc biorę euthyrox 200 i leki na żołądek (refleks żołądkowo-przełykowy). Współzyje bez zabezpieczenia i teraz nagle mam dziwne objawy...zawroty glowy, jest mi niedobrze. Mam też wrażenie że rosną mi piersi. Zrobiłam test ale po poludniu...wyszedl negatywny...czy jest możliwość ze jestem w ciąży?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

menopauza, czyli określenie ostatniej miesiączki w życiu kobiety, jest momentem granicznym – po niej funkcje jajników wygasają, a brak menstruacji oznacza również brak jajeczkowania i co za tym idzie – całkowitą, nieodwracalną bezpłodność kobiety. Więcej na ten temat w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-klimakterium.

Warto wspomnieć, że o ile w okresie klimakterium, które to nierzadko rozciąga się w czasie nawet na kilka lat, płodność bywa zmniejszona (z uwagi na nieregularność cykli), ale wciąż istnieje możliwość zajścia w ciążę. Natomiast w Pani przypadku – gdy płodność wygasła 10 lat temu, takiej możliwości nie ma. Być może zainteresuje Panią ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/menopauza-w-ciazy.

Przyczyn mdłości czy obrzęku piersi może być wiele – od zaburzeń trawienia mających związek z refluksem, przez nieprawidłową dawkę Euthyroxu aż po zaburzenia hormonalne. Działania niepożądane leku zawierającego lewotyroksynę zostały wskazane tutaj, proszę się z nimi zapoznać: https://portal.abczdrowie.pl/euthyrox-wskazania-przeciwwskazania-mozliwe-dzialania-niepozadane.

Proszę zgłosić się do lekarza z Pani przychodni POZ, z pewnością nie zaszkodzi wykonanie podstawowych badań, w tym oznaczenie poziomu TSH. O dalszej diagnostyce i leczeniu specjalistycznym, np. endokrynologicznym, zadecyduje internista.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.