Czy cysta u 4-latka może być wynikiem przeciążenia stawu?

Witam. Moj synek 4 lata pół roku temu miał usuwaną cystę Bakera pod kolanem. Cysta była nie bolesna, jednokomorowa, lekarz ściągnął z niej płyn. Wczoraj znowu zauwazyłam że ma gulkę pod kolanem w tym samym miejscu. Synek jest bardzo ruchliwy. Jego sprawnośc ruchowa jest oceniana na wyższa niż u większości dzieci w jego wieku.Chodzi do szkółki piłkarskiej. Czy cysta może być wynikiem przeciążenia stawu? Jak ją leczyć lub co można zrobić aby nie było nawrotów? Pozdrawiam

U dzieci przyczyną często jest wada kolana np chrząstki lub łąkotki, dużo ruchu sprzyja zbieranniu się płynu. Punkcja zwykle wystarcza, jeśli ustali sie przyczynę np na podstawie rezonansu można leczyć operacyjnie