Czy częste mruganie to objaw jakiejś choroby?

Witam, jakiś czas temu przed zaśnięciem zacząłem bardzo szybko mrugać, nawet dwa razy na sekundę po czym po kilkunastu minutach objaw ten minął. Teraz zauważyłem że mrugam częściej niż inni ludzie, w czasie stresu bardzo szybko mrugam a w spoczynku gdy jestem zrelaksowany wychodzi około 20 mrugniec na minutę. Czy to objaw jakiejś choroby i powinienem z tym pójść do lekarza? Bardzo proszę o jakieś informacje Pozdrawiam

Objawy, o których Pan pisze mogą wskazywać na tiki nerwowe (powtarzające się, mimowolne skurcze mięśni w obrębie twarzy). Warto skonsultować się z lekarzem, który zapewne w pierwszej kolejności zaleci suplementację magnezu i witaminy B3. Być może wskazana będzie również konsultacja neurologiczna. Jeśli specjalista oceni, że przyczyny tych objawów leżą po stronie psychologicznej (np. w związku z przewlekłym stresem) warto nawiązać kontakt z psychologiem lub psychoterapeutą, których kompetencje mogą pomóc w zredukowaniu lub ograniczeniu objawów. Pierwszym krokiem powinno być jednak znalezienie przyczyny, źródła problemu, a w dalszej kolejności wdrażanie oddziaływań terapeutycznych i/lub farmakologicznych.