Czy dieta może mieć wpływ na kłopoty z wypróżnianiem?

Od tygodnia stosuję dietę polegającą na ograniczeniu tłuszczów oraz cukrów, zacząłem chodzić na siłownię, jednak z dniem rozpoczęcia diety mam problem z wypróżnianiem, gdy wcześniej wszystko było odpowiednie i regularne, zażywam sporo błonnika lecz z trudem mogę się wypróżnić, w czym może tkwic problem?

Witam,
organizm w bardzo różny sposób reaguje na zmianę diety. Częstym przypadkiem są właśnie zaparcia. Proszę o cierpliwość a wszystko powinno sie unormować o ile oczywiście dieta jest zdrowa. Jeżeli zbyt mocno zredukował Pan kaloryczność diety to zaparcia mogą się pojawiać. Należy też zadbać o odowiednią ilośc wody Piesz Pan, że jada sporo błonnika a tu płyny są wskazane bo inaczej błonnik zadziała zapierająco.
Warto również wprowadzić do diety mleczne napoje fermentowane, jogurt naturalny, kefir, maślanka, a także napoje z bakteriami probiotycznymi. Zawarte w nich dobre bakterie regulują trawienie, bakterie probiotyczne zaś wspomagają florę bakteryjną jelita grubego.
Sięga Pan także po świeże zioła, natkę, koperek, bazylię, cząber, rozmaryn, tymianek, miętę, majeranek . Zawierają one olejki eteryczne o działaniu rozkurczającym. Rana na czczo przed śniadaniem można wypić szklankę wody z sokiem z cytryny co również przyczyni się do przyspieszenia przemiany materii.
Proszę zadbać o zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę, która dostarczy wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Dieta powinna być dobrana indywidualnie i uwzględniać Pana dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Jeżeli miałby Pan problem z ustaleniem prawidłowego jadłospisu zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk