Przyczyna problemów z wypróżnianiem od dwóch tygodni

Witam. Moja mama lat 53 od 2 tygodni nie wypróżnia się, nawet nie odczuwa parcia. Oprócz tego nie odczuwa żadnych bóli brzucha ani wzdęć. Co może być przyczyną? Jak jej pomóc? Przez to mama mniej je od paru dni bo się obawia że może jej zaszkodzic jedzenie. Bardzo się martwie bo mama ostatnio schudła 4 kilo pomimo ze nie miala nadwagi, mama twierdzi, że odstawiła słodycze. Prosze i pomoc.

Witam,

zaparcia najprawdopodobniej pojawiły się w wyniku nieprawidłowej diety. Mama nie powinna mniej jeść a raczej zjadać produkty które zniwelują dolegliwości.
W diecie nie może zabraknąć błonnika, który poprawia perystaltykę jelit. Należy sięgać po pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane górskie, kasze, razowe makarony, warzywa i owoce (z nimi ostrożnie ponieważ posiadają sporo cukrów prostych). Produkty te zawierają witaminy z grupy B niezbędne do wytwarzania enzymów trawiennych oraz błonnik regulujący trawienie. Warto również wprowadzić do diety mleczne napoje fermentowane, jogurt naturalny, kefir, maślanka, a także napoje z bakteriami probiotycznymi. Zawarte w nich dobre bakterie regulują trawienie, bakterie probiotyczne zaś wspomagają florę bakteryjną jelita grubego.
Mama powinna sięgać także po świeże zioła, natkę, koperek, bazylię, cząber, rozmaryn, tymianek, miętę, majeranek . Zawierają one olejki eteryczne o działaniu rozkurczającym. Rana na czczo przed śniadaniem można wypić szklankę wody z sokiem z cytryny co również przyczyni się do przyspieszenia przemiany materii.
Proszę zadbać o zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę mamy, która dostarczy wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Dieta powinna być dobrana indywidualnie i uwzględniać dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Jeżeli mama miałaby problem z ustaleniem prawidłowego jadłospisu zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk