Czy dieta o niskim indeksie glikemicznym zatrzyma chorobę?

Witam mam 44 lata, ,kobieta .Krzywa cukrzycowa na czczo - 118, po 60 min 242. po 120 min 180 . Mama , tato i brat mieli cukrzycę . Wyniki ie sa dobre ,ale czy to juz cukrzyca wymagająca leczenia farmakologicznego , czy dieta o niskim indeksie glikemicznym zatrzyma chorobę ? Pozdrawiam
KOBIETA, 44 LAT ponad rok temu

Dzień dobry,

wyniki są wysokie. Wprowadzenie diety nawet przy leczeniu farmakologicznym jest konieczne. Natomiast ostateczną decyzję o wprowadzeniu leków odejmuje lekarz prowadzący.

Pozdrawiam
Joanna Wardenga

0

Dzień dobry,

Obecne kryteria rozpoznawania cukrzycy nie biorą pod uwagę pomiaru stężenia glukozy po 1 h w teście obciążenia glukozą - jedyny wyjątek obecnie to kobiety w ciąży, u których jeśli w teście OGGT z 75 g glukozy glikemia będzie >=180 mg/dl, wówczas rozpoznajemy cukrzycę ciążową. W przypadku mężczyzn i kobiet nie będących w ciąży nie stosuje się kryterium glikemii po 1 h w teście OGTT. Do rozpoznania cukrzycy potrzebne są przynajmniej dwie wartości glikemi na czczo >= 126 mg/dl lub >= 200 mg/dl w 2 h w teście obciążenie glukozą, ew. przygodna glikemia, czyli pobrana niezależnie od pory dnia i niezależnie od pory ostatnio spożytego posiłku. Wówczas jeśli glikemia wynosi >=200 mg/dl i występuje któryś z objawów , takich jak np. wzmożone pragnienie, wielomocz, osłabienie - wówczas mamy prawo rozpoznać cukrzycę. (Takie są wytyczne PTD 2017). Biorąc pod uwagę aktualne wytyczne ma Pani stan przedcukrzycowy w postaci nieprawidłowej glikemii na czczo i nieprawidłowej tolerancji glukozy. Gdybyśmy wzięli pod uwagę stare kryteria, wówczas można by rozpoznać u Pani cukrzycę,według nowych już nie. Jednakże z uwagi na stan przedcukrzycowy warto w leczeniu zastosować metforminę, która ułatwi Pani redukcję masy ciała (oczywiście przy założeniu, że będzie Pani aktywna fizycznie i nie będzie Pani popełniała błędów dietetycznych). Dieta o niskim indeksie glikemicznym jest jak najbardziej wskazana. Jeśli ma Pani problem z nadwagą i otyłością warto rozważyć zastosowanie obu opcji - celem profilaktyki cukrzycy, zwłaszcza, że preparaty metforminy mają refundację w stanach przedcukrzycowych i m.in. poprzez zmniejszenie insulinooporności ułatwiają redukcję masy ciała. W badaniach wykazano również, że metformina może być traktowana jako lek anty-aging, czyli lek przeciwstarzeniowy, a także zmniejsza ryzyko nowotworów. Proszę w wyszukiwarce wpisać hasło metformina + długowieczność lub metformina + nowotwory, wówczas znajdzie Pani artykuły i publikacje na ten temat. Najlepiej,jeśli skontaktowałaby się Pani z diabetologiem w Pani miejscowości, który zaleciłby najbardziej optymalną dawkę leku. Jest szansa,że jeśli uda się Pani schudnąć (a metformina może to ułatwić, będzie Pani aktywna fizycznie i zredukuje Pani wagę, wówczas może Pani uniknąć cukrzycy lub znacznie opóźnić jej wystąpienie, a lek będzie można odstawić jak osiągnie Pani normowagę, czyli pozbędzie się Pani nadwagi lub otyłości.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych

0

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę oraz z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.
Polineuropatia może dotyczyć również włókien autonomicznych co przejawia się zaburzeniem czynności przewodu pokarmowego ( biegunki, zaparcia), układu sercowo-naczyniowego ( zaburzenia rytmu serca, spadki ciśnienia tętniczego krwi) lub układu moczowo płciowego np impotencja.
Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą niektóre leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.

Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.
Bardzo ważne jest rehabilitacja i usprawnianie, które w pewnym stopniu hamuje postęp zaników mięśniowych.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty