Czy dobrze zrobiłam biorąc tabletkę?

Witam! Dostałam tabletki antykoncepcyjne na uregulowanie miesiączki. Miałam zacząć brać je w pierwszy dzień miesiączki. Pojawiły się plamienia, więc rozpoczęłam opakowanie. Plamienia są coraz mniejsze po 2 dniach. Jednak nie jestem pewna, czy dobrze zrobiłam biorąc tabletkę i czy to nie były przypadkiem tylko plamienia, a nie miesiączka. Co powinnam dalej zrobić, czy to mi nie zaszkodzi? Po moich obliczeniach miesiączkę powinnam dostać co najmniej tydzień później i stąd moje obawy, czy przypadkiem źle nie zrobiłam i czy mi to nie zaszkodzi? Bardzo proszę o odpowiedź...

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

1. Skoro dostała Pani tabletkę antykoncepcyjną w celu uregulowania cykli, to znaczy, że Pani obliczenia mogą być niedokładne.
2. Tabletkę rozpoczyna się przyjmować z pierwszym dniem miesiączki nie tyle dlatego, że wyłącznie wtedy działa, ale ponieważ nie powinno się jej przyjmować, będąc w ciąży. Pierwszy dzień miesiączki oznacza, że się w ciąży nie jest, a szansa wystąpienia owulacji (zwłąszcza jeśli już się przyjmuje tabletkę) jest bliska zeru. Rozumiem, że Pani nie współżyła przed przyjęciem tabletki, nie jest w ciąży i nie współżyła Pani przez pierwszy tydzień przyjmowania preparatu. W tej sytuacji nic nie stoi na przeszkodzie, aby kontynuować leczenie.