Czy duży siniak wokół pępka po operacji powinien mnie martwić?

Jestem tydzień po usunięciu pęcherzyka żółciowego. Blizny są suche, chyba ładnie się goją, ale przeraża mnie duży siniak wokół pępka który dostał wszystkich kolorów świata na trzeci dzień po wyjściu ze szpitala. Wyglądam jak po wypadku, czy to normalne taki fioletowo, żółto czerwony ogromny Dunaj wokół pępka, za ile czasu wchłonie się i dlaczego go mam?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

po operacyjnym usunięciu pęcherzyka żółciowego lub po innych operacjach (np. po operacji przepukliny pępkowej) może pojawić się zasinienie w okolicy pępka.

Tkanki w tej okolicy są wrażliwe, więc mogło dojść do uszkodzenia drobnego naczynia podskórnego. Siniak powinien zniknąć samoistnie w ciągu kilku dni lub maksymalnie w ciągu 2-3 tygodni. Aby przyspieszyć proces gojenia można zastosować maść z heparyną.

Jeśli stan ten będzie długo się utrzymywał bądź dojdzie do nasilenia objawów, proszę udać się bezpośrednio do lekarza. Być może konieczne będzie kontrolne USG.

Odpowiedzi ekspertów na podobne pytania znajdują się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-po-operacji-przepukliny-pepkowej-moga-pojawic-sie-siniaki,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/operacja-przepukliny-pepkowej-a-zasinienie-wokol-pepka,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-siniak-po-operacji-usuniecia-zylakow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.