Czy dziecko mogło się w tej sytuacji czymś zarazić?

Witam. Nurtuje mnie pewna sytuacja. Otóż dzisiaj byłam z rocznym dzieckiem na pobraniu krwi. Pielęgniarka odkazila miejsce wkłucia, jednak sięgając po strzykawkę, dziecko miało już zapięty ten pasek, który ściska rękę. I nie mam pewności, ale mógł on dotknąć miejsca, gdzie była wkluta igła. Czy syn mógł się czymś zarazić ? Strasznie się martwię.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

proszę się nie martwić. Mało prawdopodobne, aby w opisanej przez Panią sytuacji doszło do przeniesienia jakiejkolwiek choroby.

W placówkach przestrzegane są różne procedury i pielęgniarki nie mogą sobie pozwolić na takie ryzyko. Ponadto na pasku, który ściskał rękę dziecka musiałaby znajdować się inna, zakażona krew, która następnie musiałaby się dostać do krwiobiegu dziecka.

Naszym zdaniem, nie ma Pani powodów do obaw. Jeśli mimo to, odczuwa Pani niepokój, to proszę porozmawiać na ten temat z lekarzem pierwszego kontaktu lub placówką, w której wykonywane było badanie krwi.

Inne pytania z tego zakresu znajdują się tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-jest-ryzyko-zarazenia-wirusem-hpv-podczas-pobierania-krwi,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/niezmienione-rekawiczki-podczas-pobierania-krwi,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czym-mozna-zarazic-sie-podczas-pobierania-krwi.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.