Czy eliminacja laktozy i glutenu z diety przy Hashimoto pomoże na wypadanie włosów?

Witam Stwierdzono u mnie niedoczynnosc tarczycy i policystyczne jajniki. Po ostatnim usg tarczycy uslyszałam że mam hashimoto. Mimo ze od 2 lat biore eutyrox 50 i moje tsh jest w normie cały czas wypadaja mi wlosy...mimo opieki trychologa i drogiego leczenia dalej w duzej ilosci wypadaja mi włosy...Czytałam że przy hashimoto moge miec nietoleracje laktozy i glutenu Czy eliminacje tych prodiktow w mojej diecie moze mi pomoc czy nie ma to znaczenia?

Dzień dobry,

może się Pani podjąć diety bezlaktozowej, natomiast w przypadku diety bezglutenowej sugeruję diagnostykę w tym kierunku ( alergia/nietolerancja/celiakia) - jeżeli wyniki wyjdą negatywne nie ma potrzeby wprowadzenia diety bezglutenowej - przyczyna prawdopodobnie będzie gdzie indziej. Proszę się skontaktować z dietetykiem, który przeanalizuje Pani dotychczasowy sposób odżywiania się - być może wystarczy zadbać o zbilansowaną dietę.

Pozdrawiam
Joanna Wardenga

Wypadanie włosów towarzyszące zespołowi wymienionych zaburzeń może być związane z zaburzeniami trawienia i wchłaniania składników odżywczych oraz toczącymi się procesami zapalnymi. Zastosowanie diety bez laktozy i glutenu może w tym przypadku pomóc, przy czym nie ma takiej gwarancji. Jednocześnie pamiętać należy, że eliminując składniki z diety, trzeba w dalszym ciągu dbać o bilans składników odżywczych, urozmaicenie i jakość przyjmowanych pokarmów, regularność posiłków, aby uzyskać jak największą korzyść. Dieta o niskim indeksie glikemicznym (dieta o niskim IG) będzie działała przeciwzapalnie i również wspomoże przywracanie równowagi metabolicznej Pani organizmu. W razie pytań proszę o kontakt, Paulina z DietaMax Poradnia Dietetyczna, Białystok