Czy faktycznie mam wykluczyć gluten z diety?

Witam. Od ponad roku mam zapalenie żołądka. Stosuje dietę. Od lutego 2020 roku lekarz zdiagnozował wzdęcie wstępnicy, i ciągle mam zapalenie żołądka. I zalecił bardziej ograniczoną dietę. Po konsultacji z dietetykiem Pank zaproponowała mi wykluczyć z diety gluten i kazeinę. Czy naprawdę nie mogę jeść chleba pszennego przy zapaleniu żołądka i prawdopodobnie jelit? Dziękuję za wszystkie odpowiedzi

Dzień dobry,

Nie ulega wątpliwości, że dieta bezglutenowa stała się w ostatnich latach bardzo ochoczo stosowaną strategią żywieniową, a liczba jej bezkrytycznych entuzjastów wydaje się być wciąż wysoka. Obserwuje się, że dietę wykluczającą całkowicie gluten coraz częściej przestrzegają osoby zdrowe, które chcą w ten sposób zmniejszyć masę ciała oraz polepszyć swoje samopoczucie psychofizyczne. Oznacza to, że jest ona nierzadko postrzegana przez miłośników szczupłej i wysportowanej sylwetki jako bardzo zdrowy sposób odżywiania, który zmniejsza ryzyko zachorowania na liczne choroby cywilizacyjne. Warto podkreślić, że podjęcie finalnej decyzji o wprowadzeniu diety bezglutenowej w licznych przypadkach nie wynika z określonych wskazań medycznych, popartych odpowiednią diagnostyką, lecz inspiracji popularnymi książkami, niekoniecznie mającymi wiele wspólnego z nauką. W świetle aktualnych dowodów naukowych, przestrzeganie diety bezglutenowej jest konieczne u pacjentów z celiakią, nieceliakalną nadwrażliwością na gluten oraz alergią na to białko. Ponadto istnieją doniesienia, które sugerują, że dieta eliminująca gluten może również wspomagać leczenie schorzeń o podłożu autoimmunizacyjnym, takich jak między innymi choroba Hashimoto, cukrzyca typu I czy reumatoidalne zapalenie stawów. Wynika to z faktu, iż wymienione choroby często współwystępują z celiakią, stąd wskazane jest, aby u tych pacjentów przed wprowadzeniem diety bezglutenowej przeprowadzić diagnostykę w kierunku celiakii. Przestrzeganie diety bezglutenowej nie jest zatem uzasadnione w celu poprawy wszystkich dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, bowiem jej niewłaściwe skomponowanie może być przyczyną niedoborów wartościowych składników odżywczych. W Pani przypadku zaleca się dietę łatwostrawną z ograniczeniem substancji pobudzających wydzielanie soku żołądkowego.

Z wyrazami szacunku,
Mgr Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny i Sportowy
https://mateuszdurbas.pl/
https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/
https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl