Czy muszę wyeliminować gluten?

Witam. Czy wyeliminowanie glutenu i laktozy jest konieczne/wskazane wszystkim przy chorobie Hashimoto? Robilam badania na celiakie-nie mam. Po nabiale nie mam zadnych dolegliwosci. Konsultowalam sie z dwoma dietetykami, jeden mowi ze wyeliminowac, drugi ze nie trzeba :) Jak to jest? Pozdrawiam serdecznie :)

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie ma istotnych badań wskazujących na konieczność unikania glutenu, gdy nie zostanie stwierdzona celiakia lub nadwrażliwość na to białko (zwana nieceliakalną nadwrażliwością na gluten). Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/czy-na-pewno-nie-mozesz-jesc-glutenu.

Niewłaściwie zbilansowana dieta może prowadzić do istotnych niedoborów, o które nietrudno zwłaszcza w chorobie Hashimoto. Inne skutki niewłaściwie zbilansowanej diety eliminacyjnej to hiperglikemia czy nawet choroba niedokrwienna serca. Więcej na ten temat pod adresem: https://zywienie.abczdrowie.pl/gluten-nie-unikaj-go-jesli-nie-cierpisz-na-celiakie.

Oczywiście należy pamiętać, że w leczeniu autoimmunologicznego zapalenia tarczycy dieta jest bardzo istotna i ma na celu uzupełnianie niedoborów składników mineralnych i witamin koniecznych do właściwej syntezy hormonów tarczycy. Są to zwłaszcza: jod, selen, witaminy z grupy B, A, D3, żelazo i cynk. Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://zywienie.abczdrowie.pl/czym-jest-choroba-hashimoto-i-jakie-znaczenie-ma-dieta-chorego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.