Zapytaj lekarza

7 4 0 , 8 2 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy muszę wyeliminować gluten?

Witam. Czy wyeliminowanie glutenu i laktozy jest konieczne/wskazane wszystkim przy chorobie Hashimoto? Robilam badania na celiakie-nie mam. Po nabiale nie mam zadnych dolegliwosci. Konsultowalam sie z dwoma dietetykami, jeden mowi ze wyeliminowac, drugi ze nie trzeba :) Jak to jest? Pozdrawiam serdecznie :)
KOBIETA, 24 LAT 7 miesięcy temu

Problemy hormonalne kobiet

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

nie ma istotnych badań wskazujących na konieczność unikania glutenu, gdy nie zostanie stwierdzona celiakia lub nadwrażliwość na to białko (zwana nieceliakalną nadwrażliwością na gluten). Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/czy-na-pewno-nie-mozesz-jesc-glutenu.

Niewłaściwie zbilansowana dieta może prowadzić do istotnych niedoborów, o które nietrudno zwłaszcza w chorobie Hashimoto. Inne skutki niewłaściwie zbilansowanej diety eliminacyjnej to hiperglikemia czy nawet choroba niedokrwienna serca. Więcej na ten temat pod adresem: https://zywienie.abczdrowie.pl/gluten-nie-unikaj-go-jesli-nie-cierpisz-na-celiakie.

Oczywiście należy pamiętać, że w leczeniu autoimmunologicznego zapalenia tarczycy dieta jest bardzo istotna i ma na celu uzupełnianie niedoborów składników mineralnych i witamin koniecznych do właściwej syntezy hormonów tarczycy. Są to zwłaszcza: jod, selen, witaminy z grupy B, A, D3, żelazo i cynk. Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://zywienie.abczdrowie.pl/czym-jest-choroba-hashimoto-i-jakie-znaczenie-ma-dieta-chorego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy