Czy fast food zaszkodzi dziecku?

Witam, jestem w 20 tygodniu ciąży. Wiem że zdrowe odżywianie w ciąży jest ważne ale ostatnio zdarzyło mi się zjeść fast fooda z McDonalda (hamburger wieśmak frytki cola) i mam straszne wyrzutu sumienia czy nie zaszkodziłam tym jedzeniem dzidziusiowi. Czy składniki z takiego posiłku mogły jakoś negatywnie wpłynąć na rozwijającego się maluszka? A jeśli tak to w jaki sposób? (Na co dzień staram odżywiać się normalnie, może nie przesadnie zdrowo bo zdarzyło się zjeść grilla, pizzę czy kebaba, czasem zjadam też parówki, kiełbasę czy inne przetworzone produkty tak jak i przed ciążą chodź staram się ograniczać, dodam że do tej pory przytyłam 5kg). Bardzo się martwię czy substancje dodawane do takiej żywności w McDonaldzie nie wpływają negatywnie na rozwój płodu? A jeśli tak to w jaki sposób?

Dzień dobry,

Dieta kobiety w ciąży ma znaczenie zarówno dla rozwijającego się płodu jak i dla Pani. Jednak zawsze liczy się całokształt diety, a nie pojedyncze zdarzenia :) Już w życiu płodowym zaczyna się tzw. programowanie żywieniowe u dziecka, co oznacza m.in., że mama ma realny wpływ na to, czy jej dziecko będzie miało tendencję do chorób dietozależnych w przyszłości. Podkreślam jeszcze raz, że pojedyncze sytuacje nie generują szkód, ale gdyby odżywiała się Pani produktami wysokoprzetworzonymi w głównym stopniu, wówczas byłoby to szkodliwe dla dziecka.

Proszę też pamietać o tym, że stres nie jest wskazany. Stres tak samo jak dieta, aktywność fizyczna, sen czy używki mają wpływ na zdrowie dziecka i Pani.

Życzę zatem zdrowia i pozdrawiam serdecznie.