Czy grypa jelitowa osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych?

Witam! Mam pewien problem, otóż biorę tabletki antykoncepcyjne już od roku, nigdy nie zdarzyło mi się pominąć żadnej z tabletek. Niestety w w sobotę zaraziłam się tzw. ''jelitówką'' i występowały u mnie silne wymioty i ostra biegunka. Wzięłam w sobotę o zwykłej porze tabletkę, ale dostałam znów silnej biegunki i wymiotów, więc po 2 godzinach wzięłam kolejną tabletkę ponieważ bałam się że poprzednia się nie wchłonęła. W niedzielę też wzięłam tabletkę, nadal miałam wymioty i biegunkę. Dzisiaj powinnam zacząć 7-dniową przerwę pomiędzy opakowaniami, ale nie wiem sama czy ją robić ponieważ boję się, że tamte tabletki się nie wchłonęły i że gdy zrobię tą 7-dniową przerwę to zaniknie cała ''ochrona'' przed ciążą. Proszę o poradę co robić i z góry dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Przy tak silnym rozstroju żołądkowym rzeczywiście może dojść do zaburzenia prawidłowego wchłaniania hormonów z tabletek. Dla pewności może Pani założyć, że tabletki w czasie biegunki się nie wchłonęły. W tej sytuacji należy pominąć przerwę siedmiodniową lub skrócić ją do tylu dni, by suma dni wolnych od tabletek oraz dni, w których Pani chorowała nie była większa niż siedem. Ponieważ był to trzeci tydzień przyjmowania tabletek, skracając przerwę lub rezygnując z niej może Pani nie stracić ochrony antykoncepcyjnej.

Pozdrawiam serdecznie!