Czy guzek na tarczycy nigdy nie leczony może samoistnie zniknąć?

czy guzek na tarczycy nigdy nie leczony moze samoistnie zniknac? mialam 2 USC ktore wykazaly guz a teraz go nie ma. Jesli tak to czy moze powrocic . mam wrazenie ze nabralam wagi czy moze to byc z tym zwiazane?

Dzień dobry,

Przyjmuje się, że około 20 procent guzków może mieć receptory i mogą się zmniejszać w trakcie leczenia L-tyroksyną, niestety to jest jedynie 20%. Czasami takie leczenie może wywołać tyreotoksykozę- dającą objawy nadczynności tarczycy, a więc można sobie trochę zaszkodzić i nie uzyskać pożądanego efektu.
Być może miała Pani torbiel, która uległa resorpcji, czyli zanikła. Bć może robiącyy usg nieopacznie opisał jako guzka przekrój poprzeczny naczynia, np. jednej z tętnicy tarczowej itd.
Proszę wykonać kontrolne badanie za ok 6-12 miesięcy, a w związku ze wzrostem masy ciała proszę przesiewowo oznaczyć sobie TSH we krwi - rano na czczo.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz