Czy IBS ma związek z nerwami?

Witam, 2 lata temu gastrolog stwierdził,że maM IBS , faktycznie siedząc w cichym pomieszczeniu modliłam sie,żeby jak najszybciej wyjść , jednak teraz nie mam takich odczuć , miesiąc temu gastrolog rozważył nietolrancję pokarmową, stosowanie diety ANTY FODMAP oraz probiotyków i antybiotyku (tygodniowo-Xifaxan) . Fakt objawy się zmniejszyły ,nie miałam takich skurczowych boli brzucha , jednak nie ustały . Bóle brzucha towarzyszą dalej , często miewam luzne stolce , raz potrafie zjeść i nie ma to konsekwencji , natomiast innym razem zjeść to samo i wylądować natchmiast w toalecie . Czy możliwe ,że jest to zaburzenie na tle nerwowym i psychicznym ? Czy psycholog jest w stanie pomóc w takich sytuacjach ? Bo wydaje mi sie ze zwykła rozmowa nic nie da . I mam wrazenie ,że jkabym tak nie myślała o bólu czy toalecie to objawy były by znacznie mniejsze! Z góry dziekuje za odpowiedz! bo jest to niezmiernie uciążliwe

Dzień Dobry Pani,

Dziękuję Pani za kontakt i za zaufanie.

Zaprezentowane przez Panią symptomy, jak najbardziej wskazują na objawy nerwicowo-napięciowe (w odpowiedzi Pani organizmu na stres, w postaci zdiagnozowanej nietolerancji pokarmowej.

Zalecałabym Pani (do rozważenia) osobistą konsultację w Poradni Zdrowia Psychicznego oraz podjęcie psychoterapii (najlepiej poznawczo-behawioralną) która byłaby dla Pani efektywnym leczeniem

Serdeczności i tylko satysfakcjonującego samopoczucia Pani życzę!

irena.mielnik.madej@gmail.com tel. 502 749 605