Witam, czasami objawy nerwicy (np. lękowej czy obsesyjno-kompulsyjnej) są tak uciążliwe, że leki są wręcz niezbędne. Pamiętać należy, że leki prawdopodobnie zniosą przykre objawy, ale przyczyna nerwicy pozostanie. Podstawą nerwicy są psychologiczne konflikty między potrzebami osoby, a wymaganiami i presją otoczenia. Osoby doświadczające nerwicy to najczęściej osoby ze skłonnością do perfekcjonizmu, niepewne własnej wartości, z nadmierną potrzebą kontroli siebie i innych, nieradzące sobie z emocjami. Źródeł nerwicy należy szukać w dzieciństwie - relacjach panujących w domu. Zatem podsumowując: jeżeli leki są konieczne to po konsultacji psychiatrycznej można je przyjmować, ale z przyczyną zaburzeń nerwicowych powinno zgłosić się na psychoterapię. Pozdrawiam i życzę powodzenia.

0

Dzień dobry!

Równolegle z psychoterapią nerwicy, lekarz psychiatra może prowadzić leczenie farmakologiczne. Istnieją odpowiednie leki.

Pozdrawiam!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy istnieją leki na łuszczycę?

Mój mąż choruje na łuszczycę.czy sa jakies skuteczne leki, które zaleczyłyby tę dolegliwość. lekarz przepisuje jedynie maśc NOVATE i od czasu do czasu cygnolinę. niestety to nie pomaga. Słyszałam o lekach biologicznych, czy mozna je kupic w aptece na receptę? Dodam że są to małe "kropki" wystepujące głównie na nogach, czasami na brzuchu i plecach. od jakiegos czasu tez na paznokciach sa zmiany. może sa jakies leki na tę dolegliwość. Pozdrawiam i dziekuje za odpowiedź.
KOBIETA, 38 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
93 poziom zaufania

Witam serdecznie. Łuszczyca jest chorobą nieuleczalną, co jednak nie oznacz iż nie można nad nią panować i odpowiednio kontrolować. W przypadku łuszczycy zwykłej zwykle leczenie zewnętrzne jest wystarczające. Ma na celu usunięcie łusek, a następnie zahamowanie nadmiernej proliferacji naskórka. Decyzję o podjęciu terapii biologicznej u pacjenta podejmuje lekarz dermatolog zazwyczaj z wieloletnim doświadczeniem zawodowym oceniając indywidualny przebieg choroby oraz uwzględniając dane na temat skuteczności i bezpieczeństwa preparatu w oparciu o aktualną wiedzę medyczną.
Ubiegać się o terapię mogą pacjenci, którzy chorują na łuszczycę zwyczajną o stopniu średnim lub ciężkim, u których nie uzyskana poprawy po leczeniu przynajmniej dwóch metod "klasycznej" terapii ogólnej (PUVA, metotreksat, cyklosporyna, acitretin), bądź wykryto przeciwwskazania do stosowania co najmniej dwóch z nich.
Brak poprawy można określić w przypadku zastosowania u pacjenta maksymalnych dopuszczalnych dawek danego leku przez odpowiednio długi czas.
Dodatkowym wskazaniem jest łuszczyca, która w sposób znaczący upośledza jakość życia pacjenta utrudniając normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.
W przypadku łuszczycowego zapalenia stawów terapię należy rozważyć u chorych z jego aktywną postacią, u których nie uzyskano wystarczającej poprawy po zastosowaniu przynajmniej dwóch przeciwreumatycznych leków.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Paulina Witek Psycholog, Warszawa
72 poziom zaufania

Witam!

Nerwicę leczy się przede wszystkim poprzez psychoterapię. Leki mają działanie wspomagające, a o konieczności ich zastosowania decyduje lekarz psychiatra. Dobranie leku zależy od wielu czynników, m.in. osobowości pacjenta, objawów nerwicy. Niekiedy przy doborze takiego leku kieruje się wpływem na poprawę nastroju, w innych przypadkach ich głównym zadaniem jest opanowanie lęku. Dlatego nie ma jednego najlepszego leku.

Serdecznie pozdrawiam!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty