Czy istnieje ryzyko?

Podobnie jak koleżanka wyżej, nie jestem do końca pewna, gdzie popełniłam błąd w braniu tabletek antykoncepcyjnych. 11.02 zorientowałam się, że zamiast, tak jak zawsze we wtorek, pierwszą tabletkę wzięłam w środę (27.01), czyli jednocześnie przerwa była nie 7, a 8-dniowa. Nie pamiętam dokładnie, czy kochaliśmy się z chłopakiem chwilę po rozpoczęciu opakowania, ale jestem pewna, że do stosunku doszło 01.02. Chłopak jednak nigdy nie dochodzi we mnie, bo mimo wszystko wolimy zachować ostrożność. Popełniłam jednak kolejny błąd 05.02 - również wtedy pominęłam tabletkę, a kochaliśmy się z chłopakiem 03.02 i znów podkreślam, że chłopak w czasie orgazmu wyszedł. Wiem, że nasienie znajduje się także w męskich płynach podczas stosunku, ale chyba, biorąc pod uwagę także raczej stałe zabezpieczenie, zmniejsza to ryzyko zajścia w ciążę. Jeszcze jedno - czy mogę skrócić okres brania tabletek o jeden dzień? Jednocześnie wróciłabym do dawnego, wtorkowego trybu brania. Bardzo proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Ryzyko zajścia w ciążę jest zwiększone z powodu pierwszego błędu, czyli wydłużenia przerwy o 1 dzień. W tym przypadku ryzyko jest dość poważne. Zapomniana 2 tabletka przypada na 2 tydzień opakowania, więć nie ma istosnego znaczenia. Co do stosunków przerywanych, to moja opinia o nich jest taka, że to przedpotopowa metoda o nieudowodnionej skuteczności, a jej stosowanie lub nie, ma niewielki wpływ na zabezpieczenie przed ciążą. W zasadzie tylko przeszkadza partnerom...

Gdyby krwawienie z odstawienia się nie pojawiło, proszę wykonać test ciążowy i ewentualnie skontaktować się ze swoim ginekologiem.

Co do skracania przerwy, to nie ma co do tego przeciwwskazań.