Czy mogłam zajść w ciążę przez własne zaniedbanie?

Witam. Mam taki problem. Jakiś czas temu wyjeżdżałam na weekend do siostry, spostrzegłam że nie wzięłam z sobą pigułek. A miałam wziąć pigułkę o 20. Na drugi dzień widziałam się z chłopakiem, i oczywiście się kochaliśmy, powiedziałam mu żeby się nie spuszczał do sierotka ale nie podałam powodu więc mnie nie posłuchał. Dopiero o 21 wróciłam do domu więc o tej wzięłam dwie pigułki. Ale i tak dostałam krwawienia. Czy mogłam zajść przez to w ciążę? Proszę o odpisanie :-(

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Prawdopodobieństwo zajścia w ciąże zależy, którą tabletkę Pani pominęła.
W każdym przypadku jak najszybciej przyjąć zapomnianą tabletkę( nawet jeżeli oznacza to przyjęcie dwóch tabletek jednocześnie).

Jeżeli to była tabletka z pierwszego tygodnia należy stosować dodatkowe zabezpieczenie np. prezerwatywę przez kolejnych 7 dni. Jeżeli była to tabletka z drugiego tygodnia nie ma konieczności stosowania dodatkowego zabezpieczenia. W przypadku tabletki z trzeciego tygodnia nie należy robić 7 dniowej przerwy tylko rozpocząć kolejne opakowanie tabletek.

Największe ryzyko zajścia w ciążę jest w przypadku pominięcia tabletki z pierwszego opakowania.
Proponuje po około 2 tygodniach od stosunku wykonać test ciążowy.

Pozdrawiam