Czy istnieje ryzyko miażdżycy kończyn dolnych?

Witam. Mezczyzna 29lat,190cm,122kg- od stycznia zrzucilem 20kg dzieki diecie i aktywnosci. Nie pale (nigdy) i alkochol zadko pije) Od 3 mies mam lekkie bole w goleniach przy kostkach (bardziej lewa) swedzenie i pieczenie, czasami lekkie skorcze lydek, na koniec dnia lekko opuchniete kostki/odbicia od skarpet. Dolegliwosci glownie w spoczynku. Doppler zyl byl OK. Cholesterol calkowity 5.40, HDL 3,6 LDL 1,09. Czy instnieje ryzyko miazdzycy konczyn dolnych? Powinienem zrobic USG tetnic? Dziekuje.

Lek. Katarzyna Szymczak

Dla miażdżycy kończyn dolnych typowy jest silny ból podczas chodzenia, który ustępuje po odpoczynku, w zaawansowanej chorobie występują bóle spoczynkowe. W pierwszej kolejności sugeruję wizytę u lekarza rodzinnego, który może zbadać tętno na kończynach, w razie wątpliwości zaleci usg.
Pozdrawiam