Czy ja w ogóle mam cukrzycę?

Witam! Stwierdzono u mnie cukrzycę ciążową. Po tygodniu diety dostałam od razu 2 rodzaje insuliny. Jednak po insulinie czuję się fatalnie. Silne bóle i zawroty głowy, brak koncentracji i ospałość. Jestem w ciąży bliźniaczej (po IVF, 25 tc.) i martwię się, że tak gwałtowne odstawienie cukrów i tłuszczów powoduje spore zamieszanie w organizmie. Poza tym, czy naprawdę raz na jakiś czas nie mogę zjeść czegoś słodkiego? To moje wyniki: - test 50 g glukozy po 1 h - 9,5 mmol/l (w 22 tygodniu ciąży) - test 75 g glukozy po 2 h - 8,27 mmol/l (w 24 tygodniu ciazy ). Bardzo proszę o interpretację wyników i poradę, co mam robić! Z niecierpliwością czekam na odpowiedź!!! Pozdrawiam, STOKROTKA_2018

KOBIETA ponad rok temu

Witam,

na podstawie przedstawionych wyników rozpoznaje się u Pani cukrzycę ciążową. Oznacza to, że musi Pani dbać o prawidłowe poziomy cukru we krwi, gdyż podwyższone stężenia glukozy wpływają źle na przebieg ciąży i okres okołoporodowy, zwłaszcza, że jest to ciąża bliźniacza. Powinna Pani bezwzględnie być pod opieką Poradni Diabetologicznej dla Ciężarnych, gdyż konieczna jest właściwa edukacja co do diety, samokontrole przy pomocy glukometru, nadzór nad przebiegiem leczenia i ciąży. Unikanie w diecie cukrów i tłuszczów, o które tak Pani się martwi, nie wpłynie na pewno na rozwój płodów negatywnie. Znacznie bardziej niebezpieczne są za wysokie stężenia cukrów we krwi. Jeżeli dieta okazała się nieskuteczna, konieczne jest leczenie insuliną.

Pozdrawiam serdecznie.