Czy jest czym się martwić?

Mam 13 lat, mierzę 1,64 m. W grudniu miałam zapalenie oskrzeli, zażywałam antybiotyki przez 10 dni. Straciłam sporo kilogramów, w tej chwili ważę 49,5 kg (przed chorobą 61 kg). W ciągu dnia jem 2 kanapki z serem, jakiś lekki obiad i czasami jogurt. Zdarzały się jednak dni, kiedy jadłam tylko obiad albo w ogóle nic. Od czasu choroby mam też uczucie ciągłego przygnębienia, dużo się stresuję. Bardzo pogorszyły się moje relacje z rodziną. Martwi mnie też brak okresu. Miesiączkuję od roku, ostatni okres był 27.11.09. A ja przecież nie ważyłam wtedy za mało, wprost przeciwnie - miałam lekką nadwagę. Wiem, że w czasie dojrzewania okres może się tak długo spóźniać, ale ja już od jakiegoś czasu miałam te miesiączki regularne. Proszę o jakieś wskazówki.

Witam,

Twój aktualny wskaźnik BMI ma wartość 18,.2 kg/m2. Wartości poniżej 17,5 stanowią jedno z kryteriów rozpoznania anoreksji. Kolejnym kryterium są zaburzenia miesiączkowania. Jeśli utrata masy ciała była celowa - tzn. specjalnie jadłaś mniej, aby się odchudzić, jeśli postrzegasz swoją masę ciała jako nadal zbyt dużą, to może to wskazywać na początki anoreksji.

Jednak, jak sama zauważyłaś, w Twoim wieku dość często zdarzają się niergularne cykle miesiączkowe. Na brak miesiączki mogła wpłynąć dość gwałtowna utrata masy ciała (12 kg w ciągu 2 miesiecy). Obecnie, po przebytej chorobie, powinnaś szczególnie zadbać o prawidłową dietę. W Twoim wieku organizm potrzebuje szczególnie duzo pokarmów bogatych w wapń, białko i węglowodany.

Polecam Ci informacje dostępne w naszym portalu: http://portal.abczdrowie.pl/dieta-na-dobry-humor, http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-nastolatka.

Z Twojego opisu wynika również, że wskazana byłaby rozmowa z psychologiem. Utrata apetytu może mieć zwiazek z przeżywanym stresem i depresją.

Z pozdrowieniami