Czy jest duże ryzyko zakażenia wirusami?

Dzien dobry. 3 dni temu skaleczylam sie nozem kuchennym znajomej u niej w domu. Rana na dloni byla gleboka i cieta pod katem wymagala szycia. Czy istnieje zagrozenie zakazeniem wirusami zapalenia watroby oraz Hiv? Noz byl czysty, ale wiadomo nigdy nie ma sie pewnosci czy ktos nie jest nosicielem tych chorob. Pytalam znajoma czy ktos kiedykolwiek tym wlasnie nozem sie skaleczyl, odpowiedziala przeczaco. Na wzw b bylam szczepiona.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

aby zarazić się wirusem HIV, czy też wirusowym zapaleniem wątroby, potrzebny jest kontakt z wydzieliną zakażonego. Chodzi tutaj przede wszystkim o krew, spermę, oraz wydzielinę z pochwy. Do zakażenia dochodzi, gdy wcześniej wymieniona substancja zetknie się z uszkodzony naskórkiem lub błoną śluzową innej osoby.

Jeżeli wirus nie miał kontaktu z nożem, to szansa na zakażenie jest zerowa. Warto również wspomnieć, że wirus HIV jest niszczony przez wszelkie środki dezynfekcyjne oraz nie jest odporny na wysoką temperaturę.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z artykułem, który wskazuje drogi zakażenia wirusem HIV:

https://portal.abczdrowie.pl/hiv

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.