Czy jest jakaś grupa leków, które przepisuje się jako lekarstwa pierwszego rzutu na nerwicę?

Witam serdecznie, mój terapeuta powiedział mi, że przy leczeniu nerwic stosuje się leki przeciwdepresyjne, tylko że w zwiększonych dawkach, czy to prawda? Chciałabym więc spytać specjalisty (najlepiej psychiatry) czy leki z grupy SSRI i SNRI wykorzystywane są w leczeniu zaburzeń lękowych ( bez wystąpienia objawów depresyjnych)? Czy może jest jakaś grupa leków, które przepisuje sie jako lekarstwa pierwszego rzutu ukierunkowane scricte na tzw. nerwicę?

Witam,
Rzeczywiście, w tzw. nerwicy przepisuje się leki z grupy przeciwdepresyjnych. Nie wiem dlaczego wspomniano o dużych dawkach. Termin nerwica także jest archaiczny i nie do końca wiadomo co osoba go używająca na na myśli. Faktycznie, leki przeciwdepresyjne z grup wymienionych przez panią są stosowanie w leczeniu zaburzeń lękowych jako leki pierwszego wyboru. Nazwa "antydepresanty" jest w tym przypadku mylna, bo zdecydowanie nie zaleca się ich jedynie w leczeniu depresji.
Proponuję zgłosić się osobiście na wizytę do lekarza psychiatry i omówić własne wątpliwości. Wizyty takiej nie należy się obawiać. Nie stanie się przecież nic, na co nie wyrazi pani zgody. Leki przeciwdepresyjne nie uzależniają, a ich stosowanie nie koliduje z uczestniczeniem w psychoterapii. W razie ich zastosowania proszę pamiętać, że na efekty działania należy czekać, a do skuteczności działania leki z tej grupy wymagają systematycznego stosowania przez długi czas. W razie dodatkowych wątpliwości proszę sobie przygotować konkretne pytania, które chciałaby pani zadać lekarzowi psychiatrze podczas wizyty w gabinecie.