Czy jest jakaś możliwość, że wtedy zaszłam w ciążę?

Witam. Mam wątpliwości co do tego czy jestem w ciąży. Być może to moje urojenia. 28 maja uprawiałam seks. Z zabezpieczeniem. Prezerwatywa raczej nie pękła. Byłam wtedy w 6 dniu cyklu czyli zaraz po zakończeniu krwawienia (które trwa u mnie 5 dni i jest obfite). Cykl miesiączkowy mam regularny. Następna miesiączkę dostalalm z opóźnieniem 3 dni. (Wcześniej dostalam również kolejna dawke szczepionki przeciw COVID-19) Wykonałam wtedy 2 testy ciążowe które dały wyniki ujemne. Miesiączka przyszła opóźniona, była obfita jednak kolor krwi był ciemniejszy (bardziej brunatny) I miała dosyc dziwna strukturę. Nie było w niej również tyłu skrzepów co wcześniej. W czasie dni płodnych nie czułam bolu związanego z uwolnieniem komórki jajowej. Tak jakby nic się nie działo. Wykonałam wtedy kolejny test ciążowy i również wyszedl negatywny. Aktualnie powinnam dostać okres za 8 dni, jednak martwi mnie fakt iż moje piersi urosly (ale nie bolą mnie) oraz mój brzuch urósł. Czy jest możliwość ze jestem w ciąży? Bardzo się niepokoje tym.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ryzyko ciąży w opisanym przez Panią przypadku nie jest wielkie. Świadczy o tym stosunek z zabezpieczeniem oraz negatywne wyniki testów ciążowych, które po takim czasie powinny być już wiarygodne. Nie wspomina Pani o innych zbliżeniach, więc jeśli stosunek w 6. dniu cyklu miesiączkowego był jedyny, to najprawdopodobniej nie ma Pani powodów do obaw.

Każdy cykl miesiączkowy jest inny, gdyż wpływa na niego wiele czynników. Ciemniejsza krew miesiączkowa może świadczyć o dłuższym procesie złuszczania błony śluzowej oraz spowolnionym wypływaniu krwi. Jest to zjawisko fizjologiczne.

Zbliżający się okres może dawać takie objawy, jak powiększone i obrzmiałe piersi, bóle podbrzusza czy też powiększony obwód brzucha. Wzdęty brzuch przed miesiączką może być związany z zatrzymaniem wody w organizmie i wahaniem hormonów. To również naturalne zjawisko.

Jeśli nie dostanie Pani okres w ciągu najbliższych dni, dla pewności można wykonać test ciążowy z krwi – czyli badanie poziomu beta-HCG.

W międzyczasie zachęcamy do lektury dotyczącej zespołu napięcia przedmiesiączkowego: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-pms.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.