Jak zwalczyć taką nadmierną potliwość?
Od kilku lat borykam się z nadmierną potliwością na całym ciele. Bez względu na temperaturę, ubiór i aktywność jestem praktycznie ciągle oblana potem. Problem dotyczy całego ciała bez wyjątków, od stóp do głów. Żadne tabletki ani blokery nie pomagały. Czy jest jakiś sposób na zwalczenie tej dolegliwości? Jedyne odpowiedzi jakie znajduję dotyczą nadpotliwości stóp i dłoni. Jeśli ma to znaczenie to leczę niedoczynność tarczycy, ale wszystkie wyniki badań zleconych przez endokrynologa są dobre. Opisana dolegliwość bardzo źle wpływa na jakość mojego życia, jest to krępujące i stresujące. Byłam również u dermatologa, ale skierował mnie z tym do endokrynologa. Czy istnieją jakiekolwiek metody na zwalczenie tego kłopotu na całym ciele a nie tylko w obrębie dłoni i stóp?

KOBIETA, 18 LAT ponad rok temu
Dzień dobry, przedstawiony przypadek zalecam skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu, lub bezpośrednio z lekarzem dermatologiem. Podczas wizyty na żywo lekarz przeprowadzi wyczerpujący wywiad, podczas którego określi pochodzenie schorzenia, zaproponuje sposób leczenia i ewentualne zmiany dotyczące np. diety czy stylu życia, co mogłoby poprawić funkcjonowanie pacjenta. Jeśli to będzie konieczne lekarz specjalista zaleci wykonanie niezbędnych badań uzupełniających, aby wykluczyć ogólnoustrojowe pochodzenie dolegliwości. Wśród dostępnych form leczenia nadmiernej potliwości jednymi z popularniejszych są wstrzyknięcie toksyny botulinowej oraz laseroterapia. Wybór odpowiedniej metody jest uzależniony od wielu czynników, dlatego zachęcam do udania się do specjalisty, który z należytą starannością rozpatrzy problem. Przed konsultacją warto również udać się do apteki gdzie doświadczony magister farmacji zaproponuje tymczasowe rozwiązanie.
Serdecznie pozdrawiam
Życzę miłego dnia
Specjalista Medycyny Estetycznej, Dermatolog, dr Izabela Lenartowicz