Czy jest możliwe, że okres zatrzymał się przez stres?

Mam 25 lat. Dostałam od ginekologa Duphaston 10 mg na regulację cyklu miesiączkowego. Biorę go od 16 do 25 dnia cyklu, po jednej tabletce wieczorem, przez 10 dni. Odkąd go stosuję, czyli od roku, dostawałam okres najpóźniej 7 dni po odstawieniu leku. Obecnie mija 12 dzień, i miesiączki nie ma. W niektóre dni przez ten czas pojawiały się bóle brzucha, ale to wszystko. Zrobiłam już kilka testów ciążowych po terminie spodziewane miesiączki, wszystkie negatywne. Do ginekologa nie mogę się dodzwonić. Od miesiąca biorę też Zoloft na nerwicę lękową. Zaczęłam od dawki 12,5 mg, po kilku dniach zwiększyłam do 25 mg. 2 tygodnie temu zwiększyłam do 3/4 tabletki, a następnie po kilku dniach do całej tabletki 50 mg rano. Zwiększenie dawki do całej tabelki pokryło się z braniem i odstawieniem Duphastonu. Na ulotce obydwu leków jest napisane, że mogą podnosić prolaktynę. Ostatnio mam bardzo dużo stresu, związanego właśnie z nerwicą. Czy jest możliwe, że okres zatrzymał się przez stres lub prolaktynę, przy stosowaniu Duphastonu?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

miesiączka po odstawieniu Duphastonu powinna pojawić się po maksymalnie 2 tygodniach, pod warunkiem, że ma Pani choć niewielkie stężenie estrogenu we krwi. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/duphaston-wskazania-dzialanie-dawkowanie.

Trudno powiedzieć, co jest przyczyną braku menstruacji w opisanej sytuacji, zwłaszcza gdy nie wiadomo, co jest przyczyną zaburzeń cyklu wymagających stosowania progestagenu. Na pewno należy zgłosić się do ginekologa i wykonać badania hormonalne, w tym nieodzowne jest sprawdzenie poziomu prolaktyny (PRL). Jeżeli jest podniesiona ponad normę, to może to być powodem braku miesiączki. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/wysoka-prolaktyna-objawy-skutki-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.