Czy jest możliwość zapłodnienia w tej konkretnej sytuacji?

mój chłopak stymulował penisa 4 godziny przed tym jak włożył mi palec na okolo 2-3 cm do pochwy nie jestem pewna czy umył dłonie, czy jest możliwość zapłodnienia w tej konkretnej sytuacji? Warto dodać że podczas tych 4 godzin byliśmy w takich suchych miejscach bez wolności jak samochód, pokój i na zewnątrz w temperaturze 20-25 stopni? Czy plemniki żyją aż tak długo poza ciałem na palcach?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w tej konkretnej sytuacji, którą Pani opisała teoretycznie istnieje możliwość zajścia w ciążę. W praktyce ryzyko to nie jest jednak duże, gdyż plemniki poza ciałem kobiety nie żyją zbyt długo.

Różne źródła podają różny czas żywotności plemników. Zależne jest to bowiem od panujących warunków. W warunkach sprzyjających, a więc w odpowiedniej temperaturze oraz wilgotności plemniki mogą przeżyć nawet kilka dni. Taka sytuacja ma miejsce w drogach rodnych kobiety, dlatego przeniesienie plemników do pochwy nawet kilka dni przed owulacją, może doprowadzić do zapłodnienia.

Plemniki, które wydostaną się na zewnątrz w rzeczywistości nie są w stanie przetrwać długiego okresu. Nie sprzyja im kontakt z powietrzem oraz suche środowisko, dlatego sperma znajdująca się na ubraniu, bieliźnie, ręczniku czy palcu wysycha stosunkowo szybko, czasem nawet w ciągu kilku minut.

Aby uzyskać pewność, że nie jest Pani w ciąży, proszę wykonać test ciążowy po ok. dwóch tygodniach od zbliżenia lub w terminie spodziewanej miesiączki. Najprawdopodobniej pokaże on wynik negatywny.

Pomocne mogą okazać się odpowiedzi na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przeniesienie-spermy-na-palcach-ile-zyja-plemniki, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wyschniety-preejakulat-a-prawdopodobienstwo-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moglo-dojsc-do-przeniesienia-plemnikow-w-tym-wypadku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.