Czy plemniki w tej sytuacji mogą przeżyć?

Czy istnieje możliwość zapłodnienia przez palce podczas owulacji, skoro penis był stymulowany tą samą dłonią około 3-4 godziny przed? W między czasie bylem w takich suchych miejscach jak samochód i na zewnątrz w temperaturze około 22 stopnie oraz w chłodniejszym pokoju? Jaka jest szansa że plemniki przeżyją tyle czasu?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

szansa, że plemniki przeżyją przez taki czas w warunkach im niesprzyjających są znikome. Zazwyczaj plemniki po kontakcie z powietrzem, ubraniem czy pościelą giną bardzo szybko. Aby przetrwać potrzebują bowiem ciepła i wilgotności, dlatego w warunkach sprzyjających (czyli na przykład w pochwie) potrafią przeżyć nawet kilka dni.

Dla pewności partnerka może wykonać test ciążowy w dniu spodziewanej miesiączki, ale najprawdopodobniej nie będzie ona w ciąży.

W przyszłości warto pomyśleć o antykoncepcji, aby uniknąć niechcianej ciąży.

Podobne pytania pojawiały się już w naszym serwisie. Odpowiedzi na nie znajdzie Pan po kliknięciu w poniższe linki: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moglo-dojsc-do-zaplodnienia-poprzez-palce-ze-sperma, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ryzyko-ciazy-po-pieszczotach-i-przeniesieniu-plemnikow-na-palcach, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/petting-i-ryzyko-ciazy-a-sperma-na-bieliznie-i-palcach.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.