Czy plemniki są w stanie przeżyć w lubrykancie?

Jeśli sperma dostała się do środka lubrykantu i po około 24 godzinach ten lubrykant był używany do stymulacji łechtaczki bez penetracji,to występuje ryzyko ciąży normalnej lub pozamacicznej? Wykonałam z 6 testów i kazdy był negatywny i miałam 3 okresy ? Czy plemniki są w ogóle w stanie przeżyć w środku takiego lubrykancie ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

optymalnym środowiskiem dla plemników jest organizm ludzki – w drogach rodnych kobiety mogą przeżyć nawet do 5 dni, by zapłodnić komórkę jajową w momencie owulacji. Ich przeżyciu sprzyja wysoka wilgotność w pochwie kobiety oraz temperatura – ok. 37 stopni Celsjusza. Jeżeli któryś z warunków nie zostanie spełniony, plemniki giną bardzo szybko. Zachęcam również do zapoznania się z opinią naszego eksperta: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kiedy-umieraja-plemniki-po-wytrysku-na-zewnatrz.

Zazwyczaj po ejakulacji, jeżeli nasienie wyląduje na pościeli, dłoni czy ręczniku plemniki giną maksymalnie po kilku godzinach, ale faktycznie jest to zazwyczaj kilkanaście minut. Oczywiście nie bez znaczenia jest również indywidualna kondycja plemnika – ich liczba w nasieniu nie jest równoznaczna z tym, że wszystkie są w stanie faktycznie zapłodnić komórkę jajową (tzw. leniwe plemniki). Normą jest 50% żywotnych plemników w spermie mężczyzny. Więcej o plemniku w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/plemniki-budowa-produkcja-nieprawidlowosci.

Natomiast jeżeli jakaś śladowa ilość nasienia bądź preejakulatu znalazła się w lubrykancie, to z pewnością po 24h żaden plemnik nie był w stanie przeżyć. Pomijając niesprzyjającą plemnikom temperaturę owego środka poślizgowego, należy zwrócić uwagę na to, że na powierzchni łechtaczki plemniki nie były w stanie przeżyć ani przedostać się do komórki jajowej. Tę tezę potwierdza także fakt, iż miała Pani już kilka cykli miesiączkowych, a wykonane testy ciążowe pokazywały wynik ujemny. Być może zainteresuje Panią także temat antykoncepcji, warto go zgłębić, by wybrać taką metodę, która nie będzie powodowała niepotrzebnego stresu po każdym zbliżeniu z partnerem: https://portal.abczdrowie.pl/skutecznosc-metod-antykoncepcyjnych-wedlug-pearla-wideo.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.