Kiedy umierają plemniki po wytrysku na zewnątrz?

witam. kiedy umierają plemniki po wytrysku na zewnątrz?.. czy jak wytrzemy rękę brudną od spermy to ich nie ma?.. czy dziewczyna jak ma ostatni dzień niepłodny może zajść w ciąże ? proszę o szczegółową odpowiedź.. i szybką..

Dzień dobry!

Plemniki stają się niezdolne do zapłodnienia wtedy, kiedy wysycha płyn, w którym się znajdują (czyli wtedy, kiedy wysycha sperma) lub wtedy, kiedy penis czy inna część ciała, na której znajdowała się świeża sperma, zostanie obmyta lub dokładnie wytarta i osuszona. Zapłodnienie poprzez przeniesienie świeżej spermy np. na dłoniach do pochwy partnerki nie jest bardzo prawdopodobne, ale wciąż możliwe.
Zajście w ciążę w dzień niepłodny nie jest możliwe. Często nie jest jednak również możliwe z całkowitą pewnością określenie, kiedy kobieta ma dzień płodny. Wymaga to dużej uważności na własne ciało, wiedzy teoretycznej i doświadczenia w prowadzeniu obserwacji i obliczeń. Szczególnie dotyczy to młodych kobiet, które mogą mieć cykle nieregularne, cykle bezowulacyjne (wtedy przez cały cykl nie ma możliwości zapłodnienia) lub cykle z dwiema owulacjami (kiedy dni płodne pojawiają się dwukrotnie). Stąd opieranie antykoncepcji jedynie o szacowanie dni płodnych może okazać się nieskuteczne.

Pozdrawiam!