Czy w przypadku naszego zbliżenia było ryzyko ciąży?

Ponad tydzień temu chłopak ocieral się o moją lechtaczkę penisem, nie samym żołędziem. Byliśmy obydwoje w lubrykancie. Potem założył on prezerwatywę i doszło do krótkiego stosunku. Obawiam się, że przez to plemniki które mogły być w preejakulacie dostały się do środka. Byłam tuż po okresie, moje cykle są nieregularne, a ja nie zauważyłam u siebie śluzu płodnego. Nie wiem czy to się wcześniej zdarzało. Okres teoretycznie powinnam mieć 24.06.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ryzyko ciąży jest właściwie zerowe, oczywiście pod warunkiem właściwego zabezpieczenia się – proszę pamiętać, że należy wybierać lubrykant, który może być stosowany wraz z prezerwatywami i nie zmniejsza ich skuteczności.

Natomiast co do przedostania się plemników z preejakulatu do lubrykantu, to nie ma Pani powodu do obaw. Przede wszystkim płyn preejakulacyjny, czyli wydzielina gruczołów opuszkowo-cewkowych, pojawia się przed wytryskiem w celu ułatwienia plemnikom zapłodnienia. Więcej szczegółów pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/preejakulat-charakterystyka-wydzielanie-ryzyko-ciazy.

Ilość plemników obecnych w wydzielinie i zdolnych do zapłodnienia jest minimalna, natomiast nawet jeśli dostały się do lubrykantu, to raczej nie przedłużyło to ich żywotności. Poza drogami rodnymi plemniki mają niewielkie szanse na przeżycie, chyba że zaistnieją odpowiednie warunki, w tym właściwa temperatura. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/plemniki-budowa-produkcja-nieprawidlowosci.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.