Czy jest możliwość, że zajdę w ciążę, jeśli nie przyjmę tabletki „72 godz. po”?

Witam, biorę tabletki już od 1,5 roku, ale zapomniałam po prostu zacząć nowego opakowania i zamiast 7 dni przerwy miałam 8, a stosunek odbyłam z 8. na 9. dzień i kilkanaście godzin po nim zażyłam pierwszą tabletkę. Czy jest możliwość, że zajdę w ciążę, jeśli nie przyjmę tabletki „72 godz. po”?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

7-dniową przerwę między opakowaniami można zawsze dowolnie skrócić, nigdy wydłużyć. Takie postępowanie prowadzi bowiem do zniesienia działania antykoncepcyjnego.

W sytuacji, gdy nowe opakowanie tabletek rozpoczynane jest o dzień później niż wynikałoby to z ustalonego schematu, konieczne jest stosowanie dodatkowego zabezpieczenia przez pierwszych 7 dni cyklu.

W Pani przypadku, gdy stosunek odbył się w nieświadomości co do zniesionego efektu antykoncepcyjnego tabletek, może dojść do zapłodnienia. Nie jest to jednak warunek konieczny. Mówimy po prostu o ryzyku zajścia w ciążę, nie o całkowitej pewności. Proszę pamiętać, że zapłodnienie to bardzo skomplikowany proces, który wymaga zadziałania wielu sprzyjających czynników.

Pozdrawiam