Czy jest ryzyko wścieklizny w tej sytuacji?

Witam około 2 tyg temu ugryzł mnie pies jednak miałam bardzo długą skarpetkę i okazało się że ugryzienie jest bardzo małe. Nie wiem czy pies był szczepiony ale rana goi się bardzo dobrze po ugryzieniu odrazu dokładnie przemylam ranę i ją odkarzyłam czy może mi coś grozić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ryzyko wścieklizny zależne jest od tego, czy dane zwierzę chorowało na tę chorobę oraz od postępowania po zaistniałym incydencie.

Postąpiła Pani prawidłowo dokładnie przemywając ranę oraz odkażając ją tuż po ugryzieniu. Po opatrzeniu rany najlepiej jednak było zgłosić się do lekarza, aby zobaczył zranienie i podjął decyzję dotyczącą dalszego postępowania.

Na podstawie wywiadu oraz po obejrzeniu rany lekarz jest w stanie ocenić ryzyko zachorowania na wściekliznę. Wówczas może zalecić antybiotykoterapię bądź szczepienie przeciw tężcowi. Jeśli ryzyko zachorowania na wściekliznę jest duże, konieczne może być szczepienie przeciw wściekliźnie, które podawane jest w kilku seriach.

Ważne, aby działać od razu. Czym szybciej wdrożone zostanie leczenie, tym mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania. Ponadto warto zidentyfikować zwierzę, które zaatakowało. Powinno ono zostać odizolowane na 10 dni, aby sprawdzić, czy nie ma u niego objawów wścieklizny. Proszę udać się do lekarza i porozmawiać z nim na ten temat.

Więcej na temat tej groźnej choroby znaleźć można w tekście: https://portal.abczdrowie.pl/wscieklizna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.