Czy jest ryzyko zakażenia po takim ugryzieniu?

Dzień dobry, dziś przez spodnie mój pies lekko mnie zahaczył zębem (nie był to atak, ale na 100% przypadek). Pojawiła się lekko wgłębiona ranka, ale krew nie poleciała. Przemyłam ją wodą z mydłem i odkaziłam. Pies jest wzięty że schroniska, gdzie miał wykonywane szczepienie przeciw wściekliźnie (29.10). Ja posiadam komplet szczepień przeciw tężcowi. Czy jest ryzyko zachorowania na cokolwiek, czy może za bardzo panikuję?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie ma Pani powodu do obaw – pies wzięty ze schroniska dla zwierząt na pewno został zaszczepiony, a także odrobaczony, a jego kondycja powinna wykluczyć ryzyko nosicielstwa jakiegokolwiek patogenu zagrażającego człowiekowi. Dodatkowo nie doszło do przerwania ciągłości skóry – sama Pani wspomina, że ugryzienie nie spowodowało krwawienia, nie ma żadnej rany.

Odsyłam do artykułu, być może rozwieje Pani wątpliwości: https://portal.abczdrowie.pl/wscieklizna-smiertelna-choroba-przed-ktora-latwo-sie-ustrze.

Proszę zachować spokój i o nic się nie martwić – najgroźniejszą chorobą, której powinniśmy się obawiać jest wścieklizna, a i ta obecnie jest coraz rzadziej spotykana, u zwierząt domowych można ją wykluczyć, gdy zwierzę jest zaszczepione.

Jeśli jest Pani zainteresowana, to zachęcam do zapoznania się z nasza infografiką: https://portal.abczdrowie.pl/grozne-choroby-odzwierzece-czym-mozemy-sie-zarazic-od-naszych-pupili.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.