Czy jest szansa, że mój okres wróci?

Mam 18 lat i 4 lata temu zachorowałam na anoreksję uzyskując BMI 15. Powoli jednak tylam i miesiąc temu doszłam do wagi 52 kg przy 167 cm. Wciąż jednak nie mam okresu. Czy jest szansa że wróci?

Mgr Joanna Szlasa Psychologia

Dzień dobry, zatrzymanie miesiączkowania u osób chorujących na anoreksję występuje bardzo często, ponieważ jest to związane z utratą masy ciała, zwłaszcza tkanką tłuszczową i zaburzeniami hormonalnymi. W przypadku, kiedy waga wzrasta i osiąga bezpieczny, normalny poziom ciało również zaczyna wracać do równowagi. Natomiast to może zająć trochę czasu. Bardzo ważne, aby po powrocie do prawidłowej masy ciała, nie występowały wahana wagi, ale utrzymywała się ona na stałym poziomie. Tylko w ten sposób organizm będzie mógł uruchomić zatrzymane procesy hormonalne jak np. miesiączkowanie. Pisze Pani, że miesiąc temu wróciła Pani do właściwej dla siebie wagi. Być może w Pani przypadku miesiąc to zbyt mało, aby organizm "poczuł się" bezpiecznie i rozpoczął produkcję hormonów. Warto, aby teraz utrzymywała Pani wagę na stałym poziomie i obserwowała, jak zachowuje się Pani ciało. Czas powrotu miesiączkowania po okresie "wygłodzenia" organizmu jest uzależniony od indywidualnych fizycznych możliwości danej osoby. Zachęcam, aby udała się Pani na wizytę do ginekologa oraz endokrynologa, którzy zlecą diagnostykę poziomu hormonów. Warto też udać się do dietetyka, który pomoże Pani dobrać odpowiednią dietę sprzyjającą odbudowie energetycznej. Oczywiście od strony psychicznej w walce z anoreksją bardzo istotna jest psychoterapia, ponieważ powrót do wagi to dopiero początek, a wychodzenie z tej choroby jest procesem wieloetapowym i złożonym.
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Szlasa
www.poradnia-online.com