Czy jest u mnie ryzyko chorób serca?

Mój dziadek i ostatnio moja mama mają zdiagnozowana chorobę migotania przedsionków. U mnie EKG i Echo serca na razie nic nie wykazuje jednak zdarza się że czuje kucie w klatce piersiowej, gdyż jestem osobą bardzo stresująca się. Czy w związku z tym również i ja jestem w większej grupie ryzyka chorób sercowych ?

Generalnie w powszechnej opinii przyjęło się mówić, że że choroby układu krążenia dotarły do nas wraz z rozwojem cywilizacji i fundujemy je sobie sami jedząc fast-foody, pijąc słodkie napoje i przesiadując przed telewizorem. Do tego stres, tempo życia.

Oczywiście te wszystkie czynniki są dla naszego układu sercowo - naczyniowo jak najbardziej niekorzystne jednak badania prowadzone w ostatnich latach jasno wskazują, że choroby układu krążenia również (i to w znacznym stopniu) zależą od materiału genetycznego. Oczywiście tutaj nic nie jest oczywiste, bo znaczenie mają czynniki środowiskowe, wiek, płeć.

Badania wskazują, że do chorób dziedzicznych układu sercowo-naczyniowego zaliczyć można: arytmie, kardiomiopatie czy rodzinne skłonności do tętniaków i rozwarstwienia aorty.

Dlatego warto zadbać o profilaktykę. Znaczenie ma m.in. ruch dostosowany rzecz jasna do własnych ograniczeń fizycznych.

Ziołolecznictwo dysponuje licznymi surowcami znajdującymi zastosowanie w profilaktyce schorzeń krążenia. Z tematyką tą zapoznałem się dosyć wnikliwie przygotowując materiały do książki o ziołolecznictwie chorób układu krążenia.

Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do kontaktu.

mgr Arkadiusz Ciołkowski, zielarz - fitoterapeuta www.poradazielarska.pl