Czy jest u mnie ryzyko wścieklizny w wieku 20 lat?

witam, 2 tygodnie temu wyszłam na spacer z moim psem, gdy nagle znikąd podbiegł do nas jakiś pies, wyglądał na bezdomnego lub zaniedbanego, trochę powarkiwał/mruczał na mojego psa ale nie był agresywny, podbiegał do mojego psa. gdy wzięłam mojego psa na ręce by tamten pies od niego odszedł, poczułam że mój pies ma mokry bok, jakby tamten go uślinił. następnie gdy tamten pies uciekł, odstawiłam mojego psa i wpadło mi coś do oka, przy czym nie mam problemu w tym oku dosłownie sobie grzebać. stąd moje pytanie, czy możliwe jest ewentualne zakażenie wścieklizną, gdyby pies był chory, poprzez kontakt śliny z okiem w taki sposób? martwi mnie to niesamowicie. pozdrawiam!

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ryzyko zarażenia wścieklizną w opisany przez Panią sposób jest niewielkie, wręcz znikome. Zakażenie następuje w momencie przedostania się śliny chorego zwierzęcia do uszkodzonego naskórka, rany otwartej, błony śluzowej bądź oka

W Pani przypadku jest to mało realne, ponieważ nie ma Pani pewności, że mokry bok u Pani psa oznaczał, że pies został ośliniony przez obce zwierzę. Po drugie pies oczywiście nie musiał mieć wścieklizny, zwłaszcza, że nie do końca był przyjaźnie nastawiony.

Proszę więc nie martwić się, gdyż prawdopodobnie nie ma ku temu podstaw. Jednocześnie warto obserwować swój organizm i w razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów niezwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu.

Podobne pytanie znajduje się pod poniższym linkiem: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-zarazic-sie-wscieklizna-przez-potarcie-oka-reka-ze-slina-psa.

Możliwe drogi zakażenia, objawy oraz leczenie wścieklizny zostało natomiast opisane w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/wscieklizna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.