Czy jestem obciążona genetycznie rakiem piersi?

Ostatnio dużo osób w moim otoczeniu choruje lub zmarło na raka. Nurtują mnie następujące pytania. Siostra i mama mojego dziadka od strony taty zmarły na raka piersi. Czy ja jestem obciążona genetycznie? Jeśli tak to w jakim stopniu? Co ile powinnam robić usg piersi? Czy jestem narażona tylko na raka piersi czy również na inne rodzaje? Dziek uje za odpowiedź

Lek. Tomasz Budlewski

Wskazana wizyta u lekarza genetyka medycznego i oznaczenie obecności genu BRCA1

Dzień dobry.

Na te i inne pytania może odpowiedzieć lekarz onkolog lub lekarz genetyk kliniczny.
Poza tym proponuję rozważyć wizytę u psychoonkologa.

Dariusz Pysz-Waberski
Psychoonkolog