Czy Ketonal połączony z alkoholem może doprowadzić do zgonu?

Dzień dobry, czy zażycie dużej ilości ketanolu i z połączeniem alkoholu może prowadzić do zgonu?? Jakie mogą być konsekwencje popicia ketonalu alkoholem? Nie pytam, ponieważ chce spróbować, albo mam myśli samobójcze, ale z powodu, że przyjmuję ketonal przeciwbólowo, a niedługo szykuje się impreza. Zastanawiam się czy podczas przyjmowania Ketanolu można pić alkohol. Czy może to się wiązać z jakimiś poważnymi skutkami ubocznymi? Zależy mi na udziale w imprezie, ale nie za cenę zdrowia oczywiście. Chciałbym dobrze się bawić, ale jednocześnie nie chciałbym się pochorować. Proszę o informację jakie działanie na Ketonal ma picie alkoholu. Z góry dziękuję. Pozdrawiam

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam,
każdy lek w połączeniu z alkoholem może być niebezpieczny, nie bada się u ludzi wpływu łączenia leków z alkoholem.
Ketonal jest silnym lekiem przeciwbólowym i przyjęty w dużych ilościach nawet bez połączenia z alkoholem może wywołać niebezpieczne działania niepożądane.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

wspomniany przez Pana preparat jest silnym środkiem przeciwbólowym i lekarze wielokrotnie podkreślają, że nadużywanie go może prowadzić do groźnych skutków ubocznych. Ogólnie o stosowaniu leków przeciwbólowych przez dłuższy czas – zarówno ketoprofenu, jak i jakichkolwiek innych – nawet tych dostępnych bez recepty preparatów – powinno się porozmawiać z lekarzem. Możliwe jest bowiem, że medyk będzie w stanie zalecić pacjentowi taki lek przeciwbólowy, który skutecznie uśmierzy dolegliwości bólowe, a jednocześnie jego stosowanie będzie związane z jak najmniejszym ryzykiem pojawienia się skutków ubocznych terapii.

Łączenie leków przeciwbólowych z alkoholem zasadniczo jest przeciwwskazane. Ogólnie najkorzystniej byłoby, żeby w trakcie przewlekłego stosowania różnych leków wstrzymywać się od spożywania alkoholu etylowego. Część preparatów może w niekorzystny sposób wpływać na wątrobę – jeżeli takowe preparaty połączy się z alkoholem, ten negatywny efekt może być potęgowany. Inne z kolei środki działają depresyjnie na czynność układu nerwowego i w sytuacji, kiedy to one zostaną przez pacjenta przyjęte razem z alkoholem, dochodzić może do nadmiernego efektu obniżającego aktywność struktur układu nerwowego.

Stosując jakikolwiek warto jest zapoznać się z jego ulotką – wymienione są w niej zarówno przeciwwskazania do stosowania danego preparatu, ale i opisane jest to, jakie są efekty łącznego zażycia tego środka i alkoholu.