Czy kłucie może być oznaką raka piersi?

Mam 16 lat, właśnie mam miesiączkę. Często przed miesiączką mam ogólnie trochę obrzęknięte piersi i bolą przy dotyku, ale kiedy zacznie się krwawienie i już później tych bóli nie ma. Zaniepokoiło mnie to, że zaczęłam dzisiaj odczuwać, tylko w prawej piersi, bolesne kłucie, nie ciągłe, ale pojawiające się co kilka godzin, a w każdej takiej serii kilka minut bólu - kilka spokoju, tak na zmianę w różnych odstępach czasowych, a później znów kilka minut przerwy.

Niepokoi mnie to, że ból jest tylko w jednej piersi, poza tym nigdy wcześniej nie odczuwałam tego rodzaju bólu. Kiedy badam piersi, wydają mi się w miarę symetryczne, ale nigdy nie byłam w pełni pewna czy jakieś zgrubienie to gruczoł mlekowy czy może guz, ale gdybym kiedyś poczuła rzeczywiście guza, to do tego czasu chyba rozwinąłby się już dawno. Ale nie wiem, czy moje samokontrole są wiarygodne. Czy to kłucie może być oznaką raka piersi?

Redakcja abcZdrowie

Witamy!
Podczas czasu zespołu napięcia miesiączkowego lub miesiączki ze strony piersi można obserwować różne dolegliwości. Są to najczęściej: tkliwość, nadwrażliwość, bolesność a także zmiany tkanki gruczołowej. W związku z tym samobadanie piersi należy wykonywać w czasie po miesiączce, aby uniknąć fałszywie dodatnich wyników.
W opisanej sytuacji proponuję wykonać badanie po miesiączce. Jednostronne dolegliwości bólowe i stwierdzenie zmiany guzowatej przed 20. rokiem życia mogą sugerować zmianę łagodną typu włókniakogruczolaka lub torbieli. Rak piersi w tym wieku jest wyjątkową rzadkością, jest on typowy dla kobiet po 40-50. roku życia.
Wydaje się, że w tej sytuacji objawy mogą być związane z miesiączką i nie ma powodów do niepokoju.
Redakcja abcZdrowie.pl