Czy kobieta w ciąży powinna tyle dźwigać?
Witam. Jestem po 2 poronieniach i invitro. Teraz ciąża z transferu 4 3tc. Pracuje w żłobku gdzie muszę bardzo dużo nosić dzieci i się schylać (przewijanie 30 dzieci dziennie od 5-10 kg jedno dziecko plus wyciągnięcie około 20 leżaków), przez to boli mnie brzuch jak za dużo nosze lub za dużo chodzę i kręci mi się w głowie. Żłobek to również duże siedlisko chorób itp. W tym roku na grupie mieliśmy już bostonkę, wirusa rsv i mononukleoze. Moje pytanie czy kobieta w ciąży powinna tyle dzwigac i czy jest przy tym wskazane l4? Niestety w pracy nie mam możliwości by 'zmienić stanowisko' pracy, a bardzo się boję by tej ciąży nie stracić...

KOBIETA, 25 LAT 4 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam serdecznie,
powinna Pani skonsultować się w tej sprawie z lekarzem prowadzącym ciążę, który zna Pani historię medyczną oraz aktualny stan zdrowia. Jego zalecenia są więc kluczowe.
Praca w żłobku, która wymaga wysiłku fizycznego oraz naraża Panią na kontakt z wieloma chorobami może nie być wskazana, zwłaszcza biorąc pod uwagę poronienia w przeszłości oraz aktualne samopoczucie. Jeśli nie ma możliwości zmiany stanowiska pracy, to bardzo możliwe, że lekarz wystawi Pani zwolnienie lekarskie.
Nasi eksperci udzielali odpowiedzi na podobne pytania pod linkami:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/praca-w-ciazy-jako-sprzataczka,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/praca-przy-zwierzetach-w-ciazy,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/praca-przed-komputerami-w-ciazy.