Czy komplikacje po wyrwaniu zęba mają wpływ na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Dzień dobry! Przyjmuję tabletki antykoncepcyjne M*** 21. Miesiąc temu musiałam wyrwać zęba. Miałam po tym komplikacje w postaci suchego zębodołu oraz zapalenia. Przyjmowałam antybiotyk O***. Skończyłam już kurację, podczas której wiem, iż nie byłam w pełni chroniona przed ciążą. Niestety teraz z rany dalej sączy się ropa, byłam na konsultacji u stomatologa i niestety rana może się tak goić. Czy to, iż z mojej rany po wyrwaniu zęba wydobywa się ropa ma jakiś wpływ na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych? Obecnie nie przyjmuję antybiotyku. Pozdrawiam serdecznie

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Opisane objawy wskazują, że najprawdopodobniej cały czas toczy się proces zapalny po usuniętym zębie.

Zazwyczaj osłabienie skuteczności tabletek antykoncepcyjnych jest spowodowane stosowaniem antybiotyku.

Należy jednak pamiętać, iż infekcje oraz stany zapalne szczególnie te przebiegające z wysoką gorączką mogą powodować zmniejszenie efektu antykoncepcyjnego.

Nie jestem w stanie określić dokładnie jaka jest sytuacja w Pani przypadku, czy występuje wysoka gorączka bądź inne wykładniki infekcji czy zapalenia jednak uważam, że warto do czasu wygojenia się dziąsła jak i 7 dni po stosować dodatkowe zabezpieczenie.

Pozdrawiam!