Czy konieczna jest antykoncepcja hormonalna po poronieniu?

Witam! W zeszłym miesiącu poroniłam w 6 tyg. bez wyjaśnionej przyczyny. Nie było potrzebne łyżeczkowanie. Lekarka zaleciła, abym brała tabletki antykoncepcyjne (M***) od pierwszego dnia okresu po poronieniu przez 4 m-ce. Zrobiłam badania na toksoplazmozę, CMV, (wyniki ujemne), TSH, FT3, FT4 (wyniki w normie). Zawsze miałam regularne miesiączki i dlatego nasuwa mi się pytanie czy te hormony są mi potrzebne. Czy to po prostu nie ureguluje mi się samo, jeśli będę uważać, aby nie zajść w ciąże przez okres najbliższych 3 m-cy. Lekarka powiedziała, że to pomoże mi uregulować cykl po poronieniu. Jednak ja dalej nie jestem do tych tabletek przekonana. Dodam, że mam już 1 dziecko donoszone i urodzone bez żadnych problemów. Z góry dziękuję i pozdrawiam!
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Zażywnie tabletek antykoncepcyjnych nie jest rutynowo zalecane w przypadku poronienia.

Zazwyczaj rekomenduje się je u pacjentek z wcześniejszymi zaburzeniami cyklu miesiączkowego.

W pani przypadku gdy wcześniej nie miała Pani problemów z cyklem miesiączkowym czy z zajściem w ciążę nie jest konieczne aby stosować terapię hormonalną.

Jeżeli nie chce Pani zażywać tabletek ma Pani do tego prawo.

Ważne jest aby przez ok. 3 miesiące nie zachodzić w ciążę.

W postępowaniu po poronieniu najważniejsze jest aby się upewnić czy w jamie macicy nie ma pozostałości po zarodku, gdyż może to prowadzić do groźnych komplikacji takich jak krwawienie czy infekcja.

Pozdrawiam!