Czy konieczne było otworzenie zęba?

Dzień dobry, ponad miesiąc temu miałem zakładową próbę światłoutwardzalną i miałem ciągle dolegliwości bólowe przy nagryzaniu, została poprawiona plomba robiony rentgen Ale nadal bolał. Dziś dentysta postanowił rozwiercić zęba i założył opatrunek do zęba tlenek cynku i mówił że po pół roku będzie założona plomba jeżeli przestanie boleć, bo ponoć ma to złagodzić dolegliwości nadwrażliwości. Czy taki opatrunek tyle wytrzyma? czy jest to bezpieczne? Dentysta wiercąc zęba nie zauważył nic w nim niepokojącego. A stosowane oasty płukanki nie pomagały. Dodam że to był mały ubytek. Czy jest możliwe, że nadwrażliwość była tak silna, że był konieczny opatrunek ? Czy opatrunek z tlenku cynku pomoże w łagodzeniu tych dolegliwości ?

Przyczyn nadwrażliwośći zeba po wypełnieniu materiałem światłoutwardzalnym jest wiele. Może być odsłonięty kanalik zębinowy lub odprysk szkliwa. Nie zawsze dolegliwości są zwiazane bezpośrednio z wypelnieniem. Warto sprawdzić głębokość ubytku na zdjęciu rtg. Co do tlenku cynku, to jest materiał tymczasowy i dość kruchy - może nie dać rady przez 6 miesięcy.