Czy konieczne jest badanie na stwierdzenie komórek rakowych?

Mój tata ma raka odbytu i stomię. Wcześniej miał hemoroidy, których nie leczył. ok. 10 lat wcześniej. Jestem trochę przerazona bo i brat mojego ojca ma hemoroidy, których nie leczy. Ja też je mam, lekarz, który leczy ojca powiedział, że jest to choroba genetyczna. Więc ja i moje dzieci powinny być przebadane w tym kierunku. Nie wiem gdzie do jakiego lekarza się zgłosić aby zrobić takie badania i gdzie. Mieszkam na wiosce.

Redakcja abcZdrowie

Witam,
Jeśli lekarz określił, że znajduje się Pani w grupie ryzyka nowotworu jelita grubego to należy wykonać kolonoskopię, na którą może skierować lekarz rodzinny. Nie pisze Pani o jaki zespół genetyczne chodzi, być może o polipowatość rodzinną. W tym przypadku konieczna jest stała opieka lekarza gastroenterologa.