Czy mam podstawę do zrobienia badań genetycznych na NFZ?

Witam, mam 22 lata i jestem kobietą. Nurtuje mnie ostatnio temat badań genetycznych. Mój dziadek ( ze strony ojca) umarł na raka prostaty w wieku 65 lat, mój tata ma 58 lat i również u niego wykryto ten nowotwór ( około 4 lata temu). Moja babcia ( matka mojego ojca) umarła na raka jamy brzusznej ( miała problemy z wątrobą) w wieku 70 lat. Mój tata ma jeszcze 4 rodzeństwa jednak u żadnego z nich nic nie wykryto. Tata obecnie ma też problemy z żołądkiem ( bezustanny, ostry reflux i zgaga) ale nie wykryto u niego żadnych chorób. Czy w tej sytuacji mam podstawę do zrobienia badania genetycznego na NFZ, czy ,,przypadki" mojej rodziny mnie do tego nie kwalifikują i nie jestem obciążona genetycznie? Z góry dziękuję za odpowiedź

Lek. Tomasz Budlewski

zależy jaki nowotwór dokładanie została rozpoznany u Babci? proponuje zgłosić się do lekarza rodzinnego.