Wskazania do wykonania badań w kierunku nowotworów

Witam, 3 miesiące temu mój tata zmarł na chłoniaka aplastycznego z przerzutami na węzły chłonne, płuca i żołądek, dwie siostry mojej mamy zmarły również na nowotwory ( jelita grubego oraz piersi z przerzutami na kości ) , ja mam obecnie 24 lata, czy powinnam wykonać jakieś kroki w celu przebadania się pod względem ryzyka zachorowania na nowotwór? Do jakiego lekarza mam się udać w tym celu, czy wystarczy wizyta u lekarza pierwszego kontaktu? Czy ewentualne badania również są refundowane?

O ewentualnym ryzyku dziedzicznym (rodzinnym) możemy mówić w przypadku więcej niż 2 zachorowaniach na jeden rodzaj nowotworu i krewnych 1 stopnia, w rzadkich przypadkach raka tarczycy.
Tu nie zachodzi taka sytuacja. Pozostaje pani regularna (1x/rok) kontrola u ginekologa, USG piersi, okresowe badanie u lekarza rodzinnego / pracownicze..
Należy pamiętać, że nie istnieje "cudowne" badanie krwi, wykrywające wszystkie nowotwory.